Antarktika 2. Çalıştayı

Antarktika’da Türk Araştırma Üssü Kurulması 2. Çalıştayı

Antarktika’da Türk Araştırma Üssü Kurulması 2. Çalıştayı 17 Haziran 2013 tarihinde İTÜ Denizcilik Fakültesi’nde yapıldı. Antarktika’da Türk bayrağını sürekli dalgalandıracak bir bilimsel üs kurulması için düzenlenen 2. Çalıştay’a akademisyenlerin yanında, Dışişleri Bakanlığından, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından, TÜBİTAK, MTA ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan temsilciler de katıldı.

Türkiye’nin ilk Antarktik girişimi, Antarktika’nın hukuki statüsü ve dünya siyasetindeki yeri, Türk Antarktik yol haritası, Antarktik araştırmalarının medikal yönleri, araştırma üssünün yer seçimi, lojistik ve yakın zamanda Antarktika’da bulunan “Meridianiite” minerali ile ilgili sunumlar yapıldı.

Dünyanın enerji kaynaklarının yavaş yavaş azaldığı günümüzde, her geçen gün önemi daha fazla anlaşılan Antarktika’ya Türk bilim üssü kurulmasıyla ilgili yol haritası önerisi yapıldı. Bu yol haritasına göre Kutup çalışmalarını içeren bir program oluşturulacak, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin yetiştirilmesi için kıtada halihazırda varlığını sürdüren bilim üslerinden destekler alınacak, Antarktika Antlaşması altındaki protokoller imzalanacak.

Çalıştay Programı

Sunumlar

Sezer Ilgın
Levent Kırval
Temel Oğuz
Burcu Özsoy Çiçek
Sena Nomak