Yaralı Yunusa Müdahale Edildi

BASIN BÜLTENİ, 25 Eylül 2017

YARALI YUNUSA MÜDAHALE EDİLDİ

İstanbul’un Avcılar sahilinde afalina türü yaralı bir yunus uzmanların müdahalesiyle doğaya geri salındı.

Sabah saatlerinde Deniz Polisi’nden gelen ihbar üzerine İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi ve Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) koordinasyonuyla, İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi ve Avcılar Belediyesi’nin desteği/müdahalesi ile kuyruğundan yaralı afalina türü erişkin yunus özgürlüğüne kavuşmuştur. Uzun süredir mevcut olduğu tahmin edilen yaraların yunusun kuyruğuna takılı kalan balıkçılık donanımları nedeniyle iyileşemediği görülmüş, TÜDAV’ın ve sahadaki uzmanların değerlendirilmesiyle, söz konusu balıkçılık donanımlarının uzaklaştırılması ve ilaç tedavisinin yapılmasının ardından doğaya geri salınmıştır.

Az da olsa gerçekleşen bu vakalar gönüllü uzmanlar aracılığıyla tedavi edilip, doğaya geri kazandırılmaya çalışılmaktadır. Bu tür vakalarda kurumların ancak ortak çalışmasıyla başarıya ulaşmak mümkündür. Canlı karaya vuran deniz memelileri vakaları için, özellikle yunus ve balinalarda, yaşatma olasılığı düşük olsa da bu türlere ev sahipliği yapan birçok ülkede olduğu gibi konusunda uzmanlaşmış, yetkilendirilmiş bir deniz memelisi rehabilitasyon merkezi ülkemiz içinde gereklidir.
İ.Ü./TUDAV Karaya Vuran Deniz Memelileri İletişim Ağı’na destek vererek ölü/yaralı deniz memelisi gözlemlerinizi sahil güvenlik, deniz polisi, İ.Ü. Su Bilimleri Fakültesi veya TÜDAV gibi yetkili kurumlara bildiriniz. Ölü ya da canlı hayvanlara herhangi bir hastalık riskine karşı kişisel koruyucu önlem (eldiven, maske gibi) almadan yaklaşmayınız.