Türk Antarktik Bilim Programı Yol Haritası Çalıştayı Sonuç Raporu

Türk Deniz Araştırmaları Vakfı tarafından düzenlenen “Türk Antarktik Bilim Programı Yol Haritası Çalıştayı”, 18-19 Kasım, 2013 tarihlerinde İstanbul Deniz Ticaret Odası’nda gerçekleştirildi. Çalıştayda Türkiye’nin Antarktik bilim araştırmaları konusunda yol alması için yapılması gerekenler ve Antarktik Bilim Komünitesi’nin bir parçası olmanın farklı yönlerini belirten bir program yazıldı. Çalıştay T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile T.C. Dışişleri Bakanlığı ve T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından desteklendi. Antarktika konusunda uzman dört yabancı bilim adamı deneyimlerini paylaştılar. Ayrıca birçok Türk bilim insanı yol haritasının başarılı bir şekilde yazılmasına katkıda bulundu.

Türk Deniz Araştırmaları Vakfı Başkanı, Prof. Dr. Bayram Öztürk; Deniz Ticaret Odası’ndan Sn. Faruk Okuyucu ve Dışişleri Bakanlığı’ndan Sn. Mehmet Poroy açılış konuşmaları yaptılar.

Antarktik Araştırmaları Bilimsel Komitesi (SCAR) Başkanı, Prof. Dr. Jeronimo Lopez-Martinez; Japon Ulusal Kutup Araştırmaları Enstitüsü’nden Prof. Dr. Kentaro Watanabe; İngiliz Antarktik Araştımaları Dönemsel Başkanı Prof. Dr. Alan Rodger ile Alfred Wegener Enstitüsü’nden Prof. Dr. Marcel Nicolaus sunumları ile çalıştaya katkıda bulundular.

Davetli konuşmacıların ardından Türk bilim insanları sunumları ile çalıştaya katkıda bulundular. Sn. Osman Atasoy ile Sn. Sibel Karasu; Sn. Sinan Hüsrevoğlu, Prof. Dr. Bayram Öztürk, Yrd. Doç. Dr. Barış Salihoğlu, Prof. Dr. Temel Oğuz, Prof. Dr. Bettina Fach ile Dr. Ayaka A. Öztürk; Yrd. Doç. Dr. Halim Aytekin Ergül; Prof. Dr. Birol Çotuk ile Prof. Dr. Şamil Aktaş; Yrd. Doç. Dr. Burcu Özsoy-Çiçek; Prof. Dr. Günay Çifçi; Sn. Sena Nomak ve Dr. Seymen Atasoy sunumlar yaptılar.

Çalıştayın sonunda Türk Antarktik Bilim Programı Yol Haritası yazıldı. Prof. Dr. Bayram Öztürk kapanış konuşması yaparak sonuçları katılımcılar ile paylaştı.

Çalıştay Programı

Sunumlar

SCAR-Jeronimo Lopez-Martinez
Kentaro Watanabe
Alan Rodger
Marcel Nicolaus
Sinan Hüsrevoğlu
Halim Ergül
Birol Çotuk
Günay Çifçi
Sena Nomak
Seymen Atasoy

Türk Antarktik Bilim Programı Yol Haritası Çalıştayı Raporu

Katılımcı Listesi


Türk Deniz Araştırmaları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk açılış konuşmasını yaparken.


Antarktik Araştırmaları Bilimsel Komitesi (SCAR) Başkanı Prof. Dr. Jeronimo Lopez-Martinez sunumunu yaparken.


Japon Ulusal Kutup Araştırmaları Enstitüsü’nden Prof. Dr. Kentaro Watanabe sunumunu yaparken.


İngiliz Antarktik Araştırmaları (BAS) Dönemsel Başkanı Prof. Dr. Alan Rodger sunumunu yaparken.


Alfred Wegener Enstitüsü’nden Prof. Dr. Marcel Nicolaus sunumunu yaparken.


Prof. Dr. Alan Rodger, Prof. Dr. Kentaro Watanabe, Prof. Dr. Bayram Öztürk, Prof. Dr. Jeronimo Lopez-Martinez, Prof. Dr. Marcel Nicolaus


Yrd. Doç. Dr. Burcu Özsoy-Çiçek, Sn. Osman Atasoy, Prof. Dr. Marcel Nicolaus, Prof. Dr. Alan Rodger, Prof. Dr. Bayram Öztürk, Prof. Dr. Jeronimo Lopez-Martinez, Prof. Dr. Kentaro Watanabe, Prof. Dr. Bettina Fach ve Çalıştay Katılımcıları