Basın Bülteni – Akdeniz için Denizanası Uyarısı!

BASIN BÜLTENİ

AKDENİZ İÇİN DENİZANASI UYARISI!

Göçmen denizanası Rhopilema nomadica 1970’lerin sonunda Süveyş Kanalı’ndan Akdeniz’e girmiş ve Akdeniz’in orta ve batı bölgelerinde hızla yayılmıştır. Bu tür İsrail, Mısır, Türkiye, Lübnan, Kıbrıs, Yunanistan, Malta, Tunus ve İtalya’dan bildirilmiştir. Doğu Akdeniz kıyılarında istisnai şekilde bu yıl Şubat ayında denizanası artışı görülmüştür. İlk olarak Lübnan kıyılarında aşırı artışı gözlenen göçmen denizanası Rhopilema nomadica bir hafta sonra, Türkiye kıyılarında görülmüştür. Önce Türkiye’nin doğu kıyılarında yani İskenderun ve Mersin Körfezleri’nde, sonrasında Antalya Körfezi’nde tespit edilmiş, balıkçı ve denizcilerden birçok ihbar kaydedilmiştir. Mart ayı içerisinde değişen sıklıklarla yapılan gözlemler Nisan ayında da devam etmiştir. Antalya deniz ve sahillerinden sıkça denizanası ihbarları gelmektedir. Rhopilema nomadica 2009, 2010 yıllarında Antalya kıyılarında aşırı çoğalmış, olumsuz etkiler yaratmıştır. Daha önceki yıllarda Akdeniz’de denizanası bolluklarında bu ölçekteki artışlar ilkbahar sonu ve yaz aylarında yaşanmaktaydı. Artan deniz suyu sıcaklıklarıyla kış sonunda başlayan denizanası artışının ilerleyen günlerde daha da artması olasıdır.

Lütfen dikkatli olalım… Temastan Kaçının
Yakıcı kapsüllerinin olması nedeniyle bu türle temas edildiğinde yangı, kaşıntı, deride kızarıklık ve su toplama gibi klinik etkiler görülebilmektedir.

“Yüzücülerin, dalgıçların ve amatör ve profesyonel balıkçıların dikkatli olmaları ve denizanasıyla temastan kaçınmaları gerekir. Ayrıca alerjik bünyelerde daha ciddi klinik vakalar görülebilir. Özellikle küçük çocukların kıyılara vurmuş denizanalarına elle temas etmemeleri, temas etmişlerse, ellerini vücutlarına ve gözlerine sürmemeleri gerekir. Denizanalarında bulunan yakıcı kapsül hücreleri, deriyle teması sonucunda patlar ve yanma ve kaşıntı başlatır. Kaşıntı daha sonra yerini acıya ve kızarıklığa bırakır. Tatlı su kapsüllerin daha hızlı patlayıp deriye nüfus etmesine neden olur, bu nedenle sadece tuzlu su, amonyak veya sirke ile temas eden bölgenin yıkanması tavsiye edilir. Ciddi yaralanmalarda doktora başvurmak gerekir.”

Lütfen gözlemlerinizi bildirin…
Süveyş Kanalı’ndan Akdeniz’e giren Rhopilema nomadica Doğu Akdeniz sahillerinde balıkçılık, turizm ve insan sağlığı açısından tehdit oluşturmaktadır. Denizanalarının olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla izleme programlarının oluşturulması çok önemlidir.

Deniz ve sahillerimizde denizanası görenlerin Vakfımıza ihbarda bulunmasını rica ederiz…
Eposta: tudav(at)tudav.org; Tel: 0216 4240772

Rhopilema nomadica hakkında

Dış görünüşü ile bir çana benzeyen bu türün vücudunun kenarlarında uzantılar bulunmaz. Yakıcı kapsüller ağız kolları üzerinde ve şemsiyenin çevresinde bulunur. 90 cm çapına ve 10 kg ağırlığa ulaşan şemsiyesi uçuk mavi renklidir. Akdeniz’e Süveyş Kanalı yoluyla Kızıldeniz’den gelen bu tür, planktonla beslenir. Hem eşeyli hem de eşeysiz olarak çoğalabildiği için oldukça yüksek üreme potansiyeline sahiptir. Böylece kısa sürede ve özellikle haziran-eylüle kadar olan yaz aylarında daha fazla görülür ve yüzücüler, balıkçılar ve dalgıçlar için potansiyel tehlike oluşturur.

http://www.yayakarsa.org/index.php/en/bu-canl-lara-dikkat/deniz-anas-tuerleri/39-rhopilema-nomadica
Fotoğraflar: Dr. Elif ÖZGÜR ÖZBEK