38. Antarktik Anlaşmalar Sistemi Toplantısı-Sofya

38. Antarktik Anlaşmalar Sistemi Toplantısı (ATCM) 31 Mayıs-10 Haziran tarihleri arasında Bulgaristan’ın Sofya şehrinde gerçekleşiyor. Türkiye’den katılan delegeler; Prof. Dr. Bayram Ozturk IU-TUDAV, Dr. Burcu Ozsoy Çiçek ITU, Dr. Hasan Örek ODTU

31 Mayıs pazar günü, toplantının ilk gününde Antarktik eğitim ve farkındalık adı altında gerçekleştiriliyor. Delegeler sunumlarında ülkelerinde uygulamakta oldukları eğitim sistemine kutup bölgelerinde yapılan bilimsel çalışmaları nasıl dahil ettiklerini paylaşıyor. Bu sene ilk kez ATCM de, eğitim konusu ele alınıyor. Türk delegeler bu ilk toplantıda Türkiye’yi temsilen yerlerini alarak gelecek yıllarda ülkemizde bu konuda neler yapabileceklerini tartışarak bilgi sunacaklar. Ayrıca, Heyet Madrid protokolü hakkında da Türkiye’de gelinen son noktayı sunacaklar. Bilindiği gibi Madrid protokolü Türkiye Büyük Millet Meclisinde bekliyor.

Bu arada, 38. Antarktika anlaşmalar sistemi toplantısına T.C. Çevre Bakanlığı’ndan hiç kimsenin katılmaması en azından ilgisizliği ortaya koyan bir sorumsuzluk olarak değerlendiriliyor.