MARLISCO Avrupa Video Yarışması’nın ödülleri sahiplerini buldu!

28.04.2014

MARLISCO Avrupa Video Yarışması’nın ödülleri sahiplerini buldu!

Deniz çöpleri sorununa dikkat çekmek amacıyla düzenlenen MARLISCO Avrupa Video Yarışması’nın Türkiye ödülleri, Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) tarafından 25 Nisan 2014 tarihinde İTÜ Bilim Merkezi’nde gerçekleştirilen törende dağıtıldı.

Açılış konuşmasını TÜDAV Başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk’ün gerçekleştirdiği törende, “HipHop Rap Denizlerimizin Yanında” başlıklı video ile katılan Ordu Başöğretmen Anadolu Lisesi öğrencilerinden Fatih Sağlambilen ve Yunus Emre Akbaş,“Birincilik Ödülü”nün sahibi oldu. MARLISCO Avrupa Video Yarışması Türkiye Seçici Kurulu tarafından 30 video arasından seçilen videoda sözleri Fatih Sağlambilen’e ait olan HipHop-Rap şarkısıyla gençler, deniz çöplerinin verdiği zararlara isyan ediyor ve insanları bu soruna karşı duyarlı olmaya davet ediyor.

Birincilik, İkincilik, Üçüncülük, Mansiyon, Halk Oylaması Özel Ödülü ve Juri Özel Ödülü olmak üzere 6 ödülün verildiği törende İkincilik Ödülü, “Martının Dansı” başlıklı video ile TED İstanbul Koleji Vakfı Özel Lisesi’ne; Üçüncülük Ödülü, “Empati” başlıklı video ile Antalya Fettah Tamince Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi’ne; Mansiyon Ödülü ise “Özür Dilerim!” başlıklı video ile İstanbul Barbaros Hayrettinpaşa Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi’ne verildi.
“Youtube” üzerinden halk oylamasına sunularak en çok beğeni (3899 beğeni) alan “HipHop Rap Denizlerimizin Yanında” başlıklı video “Halk Oylaması Özel Ödülü”nü de almaya hak kazandı.

“Juri Özel Ödülü” ise Seçici Kurul tarafından Trabzon’da denize 40 km uzaklıkta bulunan Yomra Maden Köyü Ortaokulu 8.Sınıf öğrencilerinin hazırladıkları deniz çöplerinin olumsuz etkilerini konu alan “Yomra Mağden Köyü’nden Bir Çığlık Denizler Kirlenmesin” adlı videoya verildi.
Prof. Dr. Bayram Öztürk (Akademisyen- TÜDAV Başkanı), Bülent Yurdakul (Yapımcı-Yönetmen), Ayşe Şahika Ertan (Doğa Gözcüleri Derneği ve TÜDAV Kurucu Üyesi), Bengiz Özdereli (Sualtı Film Yapımcısı ve Görüntü Yönetmeni) ve Aysun Öztürk (Sınıf Öğretmeni) gibi değerli isimlerden oluşan Seçici Kurul; videoları etki, içerik ve teknik açıdan puanlama sistemiyle değerlendirerek birincilik, ikincilik üçüncülük ve mansiyon kazanan videolarla halk oylaması için 10 finalist videoyu belirledi.

MARLISCO Video Yarışması, Avrupa denizlerindeki çöplerin sosyo-ekolojik sisteme olan etkileri ve doğurduğu olumsuz sonuçları konusunda gençlerde farkındalık yaratmak ve ortak bilinç oluşturmak amacıyla 2012’de başlatılan Avrupa Birliği projesi MARLISCO kapsamında 9 Eylül 2014- 14 Şubat 2014 tarihleri arasında düzenlendi.

İtalya, Hollanda, İngiltere, Fransa, Slovenya, İrlanda, Romanya, Almanya, Kıbrıs, Bulgaristan, İspanya, Portekiz, Türkiye ve Danimarka gibi denize kıyısı olan 14 Avrupa ülkesinde eş zamanlı olarak düzenlenen yarışma, Türkiye’de MARLISCO Proje ortağı olan Türk Deniz Araştırmaları Vakfı tarafından düzenlendi. 12-18 yaş grubu arasından gençlerin katılabildiği yarışmaya Türkiye’den 30 video başvurusu gerçekleşti.

Türkiye’de birincilikle ödüllendirilen video, 14 ülkenin en iyi videolarından oluşturulacak son filmin bir parçası olacak ve görüşleri diğer Avrupalı gençlerle birlikte yüksek ve güçlü bir ses olarak duyurulacak. Ayrıca ödül alan videonun temsilcileri, Almanya’nın Bremen şehrinde 19-20 Mayıs 2014’te gerçekleştirilecek AB Denizcilik Günleri Töreni’ne davet edilecek ve burada son filmin derlemesinin galasına katılacak.
“MARLISCO Deniz Çöpleri Farkındalık Sergisi”nin açılışı da yapıldı!

MARLISCO Video Yarışması Ödül Töreni’nin ardından “MARLISCO Deniz Çöpleri Farkındalık Sergisi”nin açılışı da yapıldı! Yine MARLISCO Projesi kapsamında hazırlanan sergide; Deniz çöpleri neden sorun? Deniz çöplerinin kaynağını biliyor musunuz? Deniz çöpleri insanları, ekosistemi nasıl etkiliyor? Plastik şişe, naylon poşet, gazete, sigara izmariti veya teneke kutu sizce denizde ne kadar sürede yok oluyor? Akdeniz ve Karadeniz’deki deniz çöplerini ağırlıklı hangi maddeler oluşturuyor? Deniz çöplerinin Türkiye için yarattığı zorluklar neler? Deniz çöplerinin çözüm yolları var mı? Deniz çöplerini azaltmak için biz ne yapabiliriz? gibi soruların cevabını bulmak mümkün.

Konseptinde; bilinçlendirme posterleri, variller, çöp maddeleri, bilinçlendirme tabelaları vs. gibi materyallerin yer aldığı sergiyi 2 Mayıs 2014 tarihine kadar İTÜ Bilim Merkezi’nde ziyaret edebilirsiniz. Serginin daha sonra hangi tarihte, nerede ziyaret edilebileceği bilgisini www.tudav.org adresinden takip edebilirsiniz.


TÜDAV Başkanı Sayın Prof. Dr. Bayram Öztürk açılış konuşmasını yaparken


MARLISCO Proje Sorumlusu Sayın Dr. Ayaka Amaha Öztürk MARLISCO Projesi ve Video Yarışması’nı anlatırken


Halk Oylaması Özel Ödülü youtube’da en çok beğeni alan “HipHop Rap Denizlerimizin Yanında” başlıklı video ile yarışmaya katılan Ordu Başöğretmen Anadolu Lisesi öğrencilerinden Fatih Sağlambilen ve Yunus Akbaş’a verildi.


Jüri Özel Ödülü’nü Yomra Maden Köyü 8. sınıf öğrencileri adına MARLISCO Proje Sorumlusu Dr. Ayaka Amaha Öztürk aldı.


Mansiyon Ödülü “Özür Dilerim!” başlıklı video yarışmaya katılan İstanbul Barbaros Hayrettinpaşa Denizcilik Anad. Mes. Lisesi öğrencilerinden Kadir Ağcı ve Ali Ölçek’e verildi.


Üçüncülük Ödülü, Antalya Fettah Tamince Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi’ne verildi. Ödülü videoyu hazırlayan ekip adına Umut Eren Öztürk aldı.


İkincilik Ödülü’nü alan video ise TED İstanbul Koleji öğrencilerinden Duru Börü, Toygun Baysal, Kaan Bilgin, Aslıhan Çelik ve Melis Üreksoy tarafından hazırlanan Martının Dansı adlı video oldu.


Birincilik Ödülü ise yine Ordu Başöğretmen Anadolu Lisesi öğrencilerinden Fatih Sağlambilen ve Yunus Emre Akbaş tarafından hazırlanan“Hiphop Denizlerimizin Yanında” adlı videoya verildi.


Ödül alan öğrenciler ile MARLISCO Ekibi