TÜDAV önerisi ile Gökçeada Deniz Parkı’nın sınırları genişletildi!

Vakfımızın önerisi ile oluşturulan ve çalışmaların yürütüldüğü Gökçeada Deniz Parkı’nın sınırları yine vakfımızın önerileri doğrultusunda uzatıldı. Konu ile ilgili madde, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığın tarafından yayınlanan 2012/65 Numaralı Deniz ve iç sularda su ürünleri avcılığını düzenleyen tebliğin ikinci bölümündeki 5. Madde kapsamında Ege Denizi’ndeki yer yasakları başlığı (o) bendinde “Çanakkale İli, Gökçeada İlçesinde; Gökçeada Deniz Parkının bulunduğu Yıldız koyu (40° 14.186´ N – 25° 54.230´ E) ile Çiftlik Koyu (40° 14.432´ N – 25° 56.112´ E arasında kıyıdan itibaren 1 mil uzunluğundaki alanda (Harita-28) su ürünleri avcılığı yasaktır” ibaresi ile yayınlandı.

Daha önceki Tebliğde (2/1 ve 2/2) Yıldız koy ile Yelken kaya arası olarak belirtilen Gökçeada Deniz Parkı sınırları böylelikle yaklaşık yarım mil daha uzatılarak Çiftlik koyuna kadar genişledi. Yelken kaya ile Çiftlik koyu arasında yer alan ve içerisinde sualtı mağara girişleri de olan ve bölgede Akdeniz Foku dahil pek çok deniz canlısı için habitat olma özelliği taşıyan alan da bu kararla koruma altına alınmış oldu.

Gökçeada Deniz Parkı’nın oluşturulduğu günden bu yana ülkemizin tek deniz parkı olma özelliği ile bölgeye önemli katkıları olmuştur. Deniz Parkı, TÜDAV ın çalışmaları ile Johannesburg Dünya Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi’nde ülkemizin en iyi koruma alanı uygulamaları arasına girerek uluslararası literatürde yer almıştır. Ulusal ve uluslararası araştırma projelerine de ev sahipliği yapan Deniz Parkı’nda vakfımız tarafından Sualtı Fotoğraf yarışmaları da dahil olmak üzere pek çok aktivitede düzenlenmiştir. Günümüzde sualtı turizmi yoluyla adaya gelir kazandıran Gökçeada Deniz Parkı’nın deniz canlıları için bir rezervuar alanı olması ile ada balıkçılığına da katkısı vardır. Vakfımız bu konudaki çalışmalarını sürdürecektir.