Yılın Son Vahşeti!

28.12.2014
KAMUOYUNA DUYURU

Yılın son vahşeti!

26 Aralık’ta Gökçeada’nın Aydıncık (Kefalos) sahilinde karaya vuran tırtak türü yunusun av tüfeği ile yakın mesafeden vurularak öldürüldüğü anlaşıldı. Dişi yunusun cansız bedeninde yedi adet saçma deliği tespit edildi. Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV), yasal olarak konuyu takip etmek üzere yetkili kurumlara ihbarda bulundu.

Yapılan inceleme sonunda, Akdeniz popülasyonu “nesli tehlikede” olarak tanımlanan tırtak (Delphinus delphis) türü yunusun, en az tek el ateşle yukarıdan ve yakın mesafeden vurularak öldürüldüğü tespit edildi. Nekropsi sırasında dişi yunusun vücudundan iki adet saçma çıkartıldı. Kaburga kemiklerinin arasından geçen saçmalar yüzünden akciğerleri parçalanan yunusun cansız bedeninde yedi adet, kenarları düzgün saçma deliği bulundu.

Çanakkale Valiliği başta olmak üzere diğer yetkili kurumlardan faillerin bulunması için gereken araştırmaların titizlikle yürütülmesini talep eden TÜDAV, BİMER üzerinden yetkili kurumlara ihbarda bulundu. Son bir haftada bölgede avcılık yapan balıkçı teknelerinin uydu takip sistemi ve liman ziyaretleriyle belirlenerek soruşturmaya dahil edilmeleri gerektiğinin altını çizen TÜDAV Başkan Yardımcısı Arda M. Tonay, “Nesli tükenmekte olan bu hayvanların korunması için ilgili bakanlıkların acil bir toplantı yapması ve konuyla ilgili etkin koruma önlemleri oluşturması gerekiyor. Vatandaşlarımız da karaya vuran tüm yunusları TÜDAV’a bildirerek katkı sağlayabilirler” dedi.

Ödül sistemi uygulanmalı, teknede silah bulundurmak yasaklanmalı

Türkiye denizlerinde yaşayan deniz memelilerinin, 1380 sayılı su ürünleri kanunu ve uluslararası antlaşmalar ile koruma altında olduğunu vurgulayan Tonay, ilgili kamu kurumlarına şöyle çağrıda bulundu:

“Yakın tarihli bir örnek olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde okla vurularak öldürülen afalina türü yunusun faili, konulan ödül sayesinde kısa sürede yakalandı. 30 Nisan 2013 tarihinde Antalya’da ateşli silahla öldürülen, fakat failleri halen yakalanmayan Akdeniz foku vakası gibi kasti öldürme vakalarında, ilgili bakanlıkların ve valiliklerin, konu hakkında sağlıklı bilgi verecek kişiler için ortaya bir ödül koymasını ve bu sayede faillerin bulunmasını öneriyoruz. Ayrıca Türkiye’nin farklı bölgelerinden aldığımız ihbarlara göre, yunuslara düşmanca hisler besleyen bazı balıkçılar, gerek kıyıdan, gerekse tekneden hedef gözeterek yunusları vurmaya çalışmaktadır. T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan talebimiz, tüm balıkçı teknelerinde her türlü yivli/yivsiz, ruhsatlı/ruhsatsız silah/tüfek bulundurulmasını yasaklaması ve amatör/ticari amaçlı su ürünleri avcılığı tebliğlerine ivedi olarak bu maddeyi eklemesidir.”

Yunus yoksa balık da yok

TÜDAV geçtiğimiz yıl web sitesinde yayınladığı “Yunus Yoksa Balık da Yok” başlıklı kamuoyu duyurusunda “Balık stoklarını azaltan yunuslar değil, bizleriz” diyerek aşırı avcılık faaliyetlerine atıfta bulunmuş, zaman zaman yunusların agresif davranışlarından şikayet eden balıkçıların yunus popülasyonlarının arttığına dair asılsız iddialarını ve yanlış bilgilerini düzeltmişti. TÜDAV, aynı yazıda bu olgunun besin azalışına bağlı olarak tüm dünyada görülen, yunusların hayatta kalma davranışları olduğunun altını çizmişti.

İlgili Kaynaklar
1 Perpetrator of Dolphin Crime Found – uk.whales.org-23 Aralık 2014
2 Danyer, E., Aytemiz, I., Özgür Özbek, E., Tonay, A.M. 2013. Preliminary study on a stranding case of Mediterranean monk seal Monachus monachus (Hermann, 1779) on Antalya coast, Turkey, April 2013. J. Black Sea/Mediterr. Environ. 19(2): 278-282.
3 Akdeniz Foku Ölümü Hakkında Ayrıntılı Rapor – tudav.org – 5 Mayıs 2013
4 Kamuoyuna duyuru-Yunus yoksa balık da yok! – tudav.org – 30 Eylül 2013