Antalya Bir Fokunu Daha Kaybetti

“Antalya bir fokunu daha kaybetti!”

15 Ağustos 2013 tarihinde Antalya’nın Gazipaşa ilçesi Selinus Plajı’nda ölü olarak bulunan ergin dişi Akdeniz Foku (Monachus monachus)’nun, Temmuz ayında Alanya’da yaralı ve hasta olarak bulunan, 7 kurumun müdahale ederek tıbbi destek verdiği ve daha sonra doğaya salınan Akdeniz Foku olduğu belirlenmiştir. Yapılan nekropsiye göre bireyin ölümünün doğal nedenlerden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Türk Deniz Araştırmaları Vakfı deniz memelileri uzmanı Vet. Hek. Erdem Danyer ve GTHB Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü’nden Vet. Hek. Ahmet Mefut tarafından yapılan nekropsiye göre 230 cm boyunda olan Akdeniz Foku’nun tüm dokularında kanama (hemoroji) olduğu, deri altında ve ağız boşluğunda parazitlere rastlandığı tespit edilmiştir. Fokun beslenme bozukluğu ve sistemik bir hastalığa bağlı olarak güçsüzleştiği, iç kanamaya bağlı hipovolemik şok sonucunda da ölümünün gerçekleştiği düşünülmektedir. Ölüm nedeni, daha detaylı bilgi verecek olan örneklerin incelenmesinden sonra anlaşılacaktır.

Aynı bölgede 30 Nisan tarihinde ateşli silahla öldürülmüş bir başka Akdeniz Foku bulunmuş ve failleri halen yakalanamamıştır.