Avrupa Video Yarışması Finali – Bremen

MARLISCO Video Yarışması’nın Birincileri Bremen’de Buluştu!

Deniz çöpleri sorununa dikkat çekmek amacıyla MARLISCO Projesi kapsamında 14 Avrupa ülkesinde eş zamanlı yapılan “MARLISCO Avrupa Video Yarışması”nın birincileri 18-19 Mayıs 2014 tarihlerinde Bremen’de düzenlenen sertifika töreninde bir araya geldiler.

İlk gün Bremen Bürgerpark’ta animatör eşliğinde oynanan oyunlar ve yapılan tarihi şehir turu ile birbirleriyle kaynaşan gençler, ikinci gün Bremen’in bilim merkezi olan Universum’u ziyaret ettiler. Burada birbirinden ilginç buluşlar ve bilimsel çalışmalarla ilgili bilgi edinme fırsatı bulan gençler, Universum ziyaretinin ardından 2014 Avrupa Denizcilik Günü’nde düzenlenen sertifika törenine katıldılar.Avrupa’nın 14 farklı ülkesinden 80 genç, Bremen’de hayatlarında unutamayacakları 2 gün geçirdiler.

Avrupalı gençler, MARLISCO Avrupa Video Yarışması’nın sertifikalarını 2014 Denizcilik Günleri’nde aldı

Avrupa Denizcilik Günleri Töreni’nde 13 genç deniz çöpleri konulu MARLISCO Avrupa Video Yarışması’nda gösterdikleri üstün başarıdan dolayı DG MARE (Denizcilik İşleri ve Balıkçılık Genel Müdürlüğü) Temsilcisi Maria Damanaki’den sertifikalarını aldılar. Gençler kendi ülkelerinde “En İyi Video Ödülü”nün sahibi olmuşlardı. 14 ülkenin en iyi videolarından hazırlanan kolaj video konferansta 1000 kişilik katılımcı grubuna izletildi ve gençler büyük alkış aldılar. 13 kazanan genç ve takımlarıyla toplam 80 öğrenci, ödüllerinin bir parçası olarak Bremen’e ve bu konferansa geldiler. Ziyaretleri süresince gençler birbirleri ile tanışma ve deneyimlerini kültürler arası seviyede paylaşma şansı buldular.

İtalya, Hollanda, İngiltere, Fransa, Slovenya, İrlanda, Romanya, Almanya, Kıbrıs, Bulgaristan, İspanya, Portekiz, Danimarka ve Türkiye’den toplam 380 video ile Avrupa genelinden 118 okuldan 2000’den fazla öğrenci aktif olarak katılım gösterdi.

Bremen’de ülkemizi, MARLISCO Avrupa Video Yarışması’nın Türkiye birincileri Ordu Başöğretmen Anadolu Lisesi öğrencilerinden Fatih Sağlambilen ve Yunus Emre Akbaş temsil etti.

“Her şey çok güzeldi!”
Hayatının en güzel günlerini geçirdiğini söyleyen Fatih Sağlambilen, “Asla unutamayacağım anlardı. 14 ülkenin bir arada olması gerçekten çok büyük bir tecrübeydi benim için; hem kültürel etkileşim hem de kurulan arkadaşlıklar açısından her şey çok güzeldi” dedi.

“Bremen seyahati benim için büyük bir deneyim oldu!”
Bremen seyahatinin büyük bir deneyim olduğunu söyleyen Yunus Emre Akbaş ise , “14 farklı ülkeden yaşıtlarımla bir aradaydık, bizler için düzenlenen etkinlikler birbirimizle daha kolay kaynaşmamızı sağladı, birbirimizin kültürüne tanıma fırsatı bulduk.” dedi. Bremen sokaklarında hiç çöp olmamasından ve her yerde bisiklet yollarının olmasından da çok etkilendiğini belirten Akbaş, Bremen günlerini asla unutmayacağını söyledi.


Sertifika töreni


14 Avrupa ülkesinden 80 genç Bremen’de buluştu


Ülkemizi MARLISCO Avrupa Video Yarışması Türkiye Birincileri Fatih Sağlambilen ve Yunus Emre Akbaş temsil etti


Bürgerpark’ta oyunlar da oynandı


Bremen’in bilim merkezi olan Universum ziyaret edildi


Şehir turu yapıldı


Gençler ülkelerinden getirdikleri hediyeleri birbirine verdi