Çöp Denizde, Kamera Sende!

MARLISCO Eylül 2013’te 14 Avrupa kıyı ülkesinden gençlerin katılacağı bir video yarışması başlatıyor.

Niçin ve Nasıl?
MARLISCO Video Yarışması, gençleri Avrupa denizlerindeki çöpler sorunuyla ilgilenmeye ve sorunu düşünmeye teşvik eder, konuyla ilgili düşüncelerini geniş kitlelerle paylaşmalarına olanak sunar.

Toplumdaki değişimin temsilcileri olan gençler, denizel çöplerle ilgili görüşlerini ifade etmeleri için 2 dakikayı geçmeyecek kısa bir video çekmeye davet ediliyor.

Yarışma, hepimizi etkileyen ve hepimizin sorunu olan bir problemle ilgili aktif yurttaşlık ve eleştirel düşünce düzeyini yükseltmeyi hedefliyor.

Kim için?
Yarışmaya katılım için hedef yaş aralığı 12 ile 18 yaş arasıdır, ancak bu yaş aralığı ülkeden ülkeye değişebilir. Yarışmaya katılım daveti bir okul, gençlik derneği veya kulüp tarafından, ders müfredatının içinde ya da ona paralel olarak kabul edilebilir. Ayrıca birçok farklı disiplin ya da çoklu disiplinler açısından da ele alınabilir. Yarışmaya katılan takım tüzel kişiler tarafından desteklenmelidir. (Örneğin: okul veya gençlik klubü gibi) . Lütfen Türkiye ile ilgili katılım ve destek koşullarını kontrol ediniz. Biz belirli sayıda katılımcıyı destekleyebiliyoruz.

Nerede?
Denize kıyısı olan 14 Avrupa ülkesi, MARLISCO Video Yarışmasına katılacak, bunlar: İtalya, Hollanda, İngiltere, Fransa, Slovenya, İrlanda, Romanya, Almanya, Kıbrıs, Bulgaristan, İspanya, Portekiz, Türkiye, Danimarka. Genel kural ve koşullar katılan her ülke için ortaktır; ancak hedef yaş, jüri ve ödüller ulusal düzeyde değişebilir. Bu yüzden ‘Kurallar ve Koşullar’ın ülkede uygulanabilirliği dikkate alınmalıdır. Yarışmanın sadece ulusal düzeyde yapıldığı, katılımcıların yalnızca kendi ülkelerinden katılımcılarla yarıştığı gerçeği göz önünde bulundurulmalıdır.

Ne zaman?
Video yarışması, 2013-2014 eğitim döneminin başlangıcına göre planlanmıştır.

Videoların başvuru ve teslim tarihi 9 Eylül 2013 ile 14 Şubat 2014 tarihleri arasındadır. Kazanan video 2014 Mart sonu ilan edilecektir.

Ve sonrasında?…
Video yarışması Avrupalı gençlerin sorunu görmelerinde ve olası çözümler üretmelerinde referans olacak. Toplumdaki değişimin güçlü temsilcileri olacak bu gençler, videolarında verdikleri mesajla geniş kitleleri etkileyecekler.

En ilginç videolar ulusal medyada ve Avrupa medyasında yayınlanacak. Bütün ülkelerden seçilen en iyi videolardan “Avrupalı gençlerin denizel çöp sorunuyla ilgili seslenişi” başlıklı final filmi hazırlanacak ve Mayıs 2014’te Avrupa’da düzenlenen önemli bir etkinlikte galası yapılacaktır.

Genel Bilgi için lütfen tıklayınız

Yarışma kuralları ve katılım koşulları için lütfen tıklayınız

Öğretmenler için bilgi

Gençler için bilgi

Başvuru için gerekli belgeler
B Formu-Videonuzun Hazırlanış Süreciyle İlgili Form
C Formu- Sorumluluk Beyanı

Online başvuru için tıklayın http://www.marlisco.eu/submission.tr.html

Yarışmaya katılmadan “Önce”, kısa anketi doldurmak için tıklayın http://www.psy.plymouth.ac.uk/LitterQuizEU/default.aspx?Lang=TU