MARLISCO Eğitim Materyali

“Deniz Çöpünü Durdurmak için Öğren, Hisset, Harekete Geç!” eğitim materyali, Avrupalı öğretmenleri ve öğrencileri, denizlerimizdeki ve kıyılarımızdaki deniz çöpü problemi hakkında bilgilendirmek, deniz çöpü konusunda daha hassas olmalarını sağlamak ve bu problemle başa çıkmak üzere harekete geçirmek için hazırlanmıştır.

MARLISCO projesi kapsamında hazırlanan eğitim materyali çeşitli dillere çevrilmiş ve proje süresi içinde (2012-2015) 15 ortak ülkede uygulanması planlanmıştır. 17 öğrenme aktivitesini barındıran materyalde, bu çevresel sorunun özellikleri, kaynakları, etkileri ve bu sorunla başa çıkmanın muhtemel yolları, çevresel, sosyal, kültürel ve ekonomik bakış açılarıyla ele alınmaktadır. Eğitim materyali, 10-15 yaş arası çocuklara sunulmak üzere tasarlanmıştır ancak diğer yaş gruplarında da öğretmenlerin kullanabileceği bir materyaldir.

Tüm eğitimciler, genç öğrencilerin deniz çöpü konusunda gözlem, merak, hayal etme, yaratıcılık ve eylem becerilerini geliştirmek üzere bu materyali araç olarak kullanmaya davetlidir. Sürdürülebilir Gelişim için Eğitim çizgisinde olan bu materyal, deniz çöpünü bugünün çevresel şartları ve sürdürülebilirlik değişimlerinin parçası olarak daha geniş bir pencereden göstermektedir.
Kaynak: Scoullos Michael, Alampei Iro, Malotidi Vicky, Vlachogianni Thomie “Know, Feel, Act! to Stop Marine Litter: Lesson plans and activities for middle school learners”, ©MIO-ECSDE, 2014.

Yazarlara istek ve şikâyette bulunmak için adresine mail atabilirsiniz.

Bu materyale fikirleriyle katkı sağlayan bütün MARLISCO partnerlerine ve özellikle; Luigi Alcaro, Flávia Silva, Demetra Orthodoxou, Tom Doyle, Damien Haberlin, Kathrin Kopke, Joana Veiga, Isabelle Poitou, Ryan Metcalfe and Bonny Hartley’e teşekkür ederiz. Değerli değerlendirme ve yorumları için Richard Thompson içten teşekkür ederiz.

Materyalin tümünü indirmek için lütfen tıklayınız

Materyali bölüm bölüm indirmek için lütfen tıklayınız.