Gökçeda Deniz Parkı Sualtı Şnorkel Fotoğraf Yarışması

TÜDAV & Gökçeada Belediyesi
Gökçeada Deniz Parkı Sualtı Snorkel Fotoğraf Yarışması
27 Ağustos 2016

Vakfımız ve Gökçeada Belediyesi tarafından, Gökçeada’da bulunun Türkiye’nin ilk ve tek deniz parkında 27.08.2016 günü yapılması planlanan ancak kuvvetli poyraz nedeni ile ertelenen Gökçeada Deniz Parkı Sualtı Şnorkel Fotoğraf Yarışması 28.08.2016 Pazar günü gerçekleştirildi.
Organizasyonunu, ada sakinlerinden fotoğraf sanatçısı ve TÜDAV Genel Kurul üyesi Sadettin AŞKIN, İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Onur GÖNÜLAL, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğretim görevlisi M. İdil ÖZ ve Gökçeada Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Gökçe ERÜNSAL’ın yaptığı yarışmaya tarih değişikliği nedeniyle 11 kişi katıldı.
Geniş açı ve yakın çekim (makro) olarak iki ayrı kategoride yarışan fotoğraflar, fotoğraf sanatçısı Saygun DURA’nın başkanlığındaki jüri tarafından değerlendirildi.
Geniş Açı kategorisinde birinci Tuncel YILMAZ, ikinci Harun Fırat POLAT, üçüncü Mustafa EREN olurken, Yakın Çekim (Makro) kategorisinde birincilik Tuncel YILMAZ’a, ikincilik ise Eda GÜNGÖR’e verildi. Ayrıca Oğuz YILMAZ TÜDAV özel ödülünü, Mustafa EREN ise Belediye özel ödülünü almaya hak kazandı.
Aynı gün Kaleköy Valentina Kafe’de gerçekleşen ödül töreninde dereceye giren yarışmacılara ödülleri Gökçeada Belediye Başkan Vekili Ertuğrul ESER, TÜDAV Başkan yardımcısı Yard. Doç. Dr. Arda M. TONAY ve TÜDAV Genel Kurul üyesi Prof. Dr. Hüseyin ÖZTÜRK tarafından takdim edildi.

Emeği geçen herkese, tüm sponsorlarımıza ve katılımcılara teşekkür ederiz.


Geniş Açı birinci – Tuncel YILMAZ


Geniş Açı ikinci – Harun Fırat POLAT

Geniş Açı üçüncü Mustafa EREN


Yakın Çekim (Makro) birinci – Tuncel YILMAZ


Yakın Çekim (Makro) ikinci – Eda GÜNGÖR


TÜDAV Özel Ödülü – Oğuz YILMAZ


Belediye Özel Ödülü – Mustafa EREN

Yarışma, Gökçeada’nın ve TÜDAV Sualtı Deniz Parkı’nın sualtı zenginliklerine denizel biyoçeşitliliğine vurgu yapmak için düzenlenmiştir.
Yarışma amatör, profesyonel tüm sualtı fotoğrafçılarına açıktır. Gopro (ve benzeri) dahil tüm sualtı fotoğraf kameraları kullanılabilir. Çekimler makinenin elverdiği en yüksek jpeg değerinde yapılacaktır.
Her yarışmacı kendi güvenliğinden sorumludur dileyen şnorkel eşi kullanabilir. Yarışma bölgesi Yıldızkoyu olarak belirlenmiştir yarışma günü hava şartları uygun olmaz ise organizasyon komitesi başka bir bölge belirleyebilir transferler belediye araçları ile yapılacaktır.
Yarışmada çekilen tüm fotoğraflar TÜDAV ve Gökçeada Belediyesi arşivine alınacak ileride isim belirterek tanıtım ve bilimsel amaçlı yayınlarda kullanılabilir.
Güvenlik
Yarışma boyunca sahilde Sağlık Bakanlığı ambulansı hazır bekletilecek ayrıca güvenlik botu yarışmacıların açığında bekleyecektir (Kramp girme yorgunluk durumlarında yarışmacının kıyıya transferi sağlanacaktır.).
Yarışma ön başvuruları: e-posta adresine 25 Ağustos 2016 gününe kadar yapılabilir. 27 Ağustos yarışma günü saat 09:00 – 10:00 arası Yıldız koyundaki TÜDAV standında yarışma son kayıtları yapılacak ve fotoğraf makinelerinin kartları görevli nezaretinde formatlanıp görevlinin söyleyeceği bir obje ve yarışmacı numarası ilk kareye çekilecektir.
Yarışma 2 kategoride gerçekleşecektir: Geniş açı ve yakın çekim (Makro). Her 2 kategoride 3’er ödül verilecektir. Ayrıca TÜDAV Özel Ödülü ve Gökçeada Belediyesi Özel Ödülü olarak toplam 8 ödül dağıtılacaktır.
Ödüller; Tüm derecelere plaket ve Gökçeada belediyesi sürpriz hediyeleri verilecektir. Ayrıca;
Geniş Açı
1. innovasub prof.dalış paleti. + imbat sualtı görüntüleme mrkz.’den; İ – Pix
akıllı telefon sualtı hausingi .
2. İnnovasub eldiven + Çelik surf scholl – 1 saatlik Windsurf başlangıç dersi
3. Gökçeada dalış merkezi scuba tanıtım dalışı

Yakın Çekim (Makro)
1. innovasub prof. Dalış Maskesi + Gökçeada dalış merkz. Scuba tanıtım dalışı
2. Gökçeada dalış mrkz. Scuba tanıtım dalışı.
3. Çelik Surf Scholl – 1 saatlik Windsurf başlangıç dersi.

Tüdav Özel Ödülü

Lowe Pro fotoğraf makine ve objektif çantası. + imbat sualtı görüntüleme mrkz. İ-Pix akıllı telefon sualtı hausing’i.

Gökçeada Belediyesi Özel Ödülü

2 kişi bir hafta sonu oda kahvaltı konaklama

Organizasyon Komitesi

1. Sadettin Aşkın
2. Onur Gönülal
3. İdil Öz

Jüri

1. Saygun Dura – Profesyonel sualtı fotografçısı
2. Dr. Murat Can Bozkurt – Fotoğraf sanatçısı
3. Dr. Onur Gönülal – Deniz biyoloğu
4. İdil Öz – Öğretim üyesi

Yarışma süresi 2 saat olarak belirlenmiştir. Dileyen daha erken sudan çıkabilir. Makinelerdeki kartlar masadaki görevliye teslim edilecek tüm görseller yarışmacı adına açılan dosyaya aktarıldıktan sonra iade edilecektir.
Yarışmacılara verilen süre sonunda tüm yarışmacılar her kategoriden seçtikleri iki görselin numarasını başvuru E-posta adresine göndereceklerdir.
27 Ağustos yarışma günü akşamı jüri toplanacak ve değerlendirme yapacaktır. Belirlenen derecelerin ödül töreni 21.00’dan itibaren Kuzu Limanında Gökçeada Belediyesi festivali kapsamında düzenlenen konser sonrası gerçekleşecektir.

Tüm yarışmacılara başarılar dileriz.
TÜDAV Yarışma Düzenleme Komitesi