Çocuklar Riva Sahili’ni temizlediler!

“Clean Up the Med” (Akdeniz’i Temiz Tutalım) kampanyası çerçevesinde 23, 24, 25 Mayıs 2014 tarihlerinde Türkiye dahil tüm Akdeniz ülkelerinde eş zamanlı olarak deniz kıyılarını temizleme çalışması yapıldı. Türkiye’de çalışma Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) tarafından 25 Mayıs 2014, Pazar günü İstanbul Riva Sahili’nde yapıldı. 17’si çocuk olmak üzere toplam 31 gönüllünün katılımıyla gerçekleşen çalışmada Riva Merkez Plajı ile Riva 2.Koy Su Ürünleri Plajı çöplerden arındırıldı. Riva Merkez Plajı’nda 70,5 kg, Riva 2.Koy Su Ürünleri Plajı’nda ise 95,5 kg olmak üzere toplam 165,5 kg çöp toplandı.

Riva Merkez Plajı’nda adet sayısı olarak en çok rastlanan çöp sigara izmaritleriydi, sigara izmaritlerini plastik kapaklar, parçalanmış plastik maddeler ve teneke kutular izledi. Plajda dikkat çeken en ilginç çöp maddesi ise kaporta parçasıydı, bu parçanın üzerinde bulunan “balanus”lardan dolayı denizden karaya ulaşmış olduğu tahmin ediliyor.
2.Koy Su Ürünleri Plajı’ndaki çöpler ise ağırlıklı olarak plastik parçalardan, balıkçı ağlarından, cam parçalarından oluşuyordu.

Sahil temizlik çalışmasından sonra çöpler, Beykoz Belediyesi tarafından yönlendirilen çöp toplama kamyonu ile çöp depolama sahalarına gönderildi.
Bu çalışma TÜDAV tarafından geçen yıl da Riva Sahili’nde yapılmıştı.

Clean Up The Med (Akdeniz’i Temiz Tutalım)
1995 yılında başlatılan “Clean Up the Med” kampanyası gönüllülük esasına dayalı en büyük çevre kampanyalarından biri. UNEP tarafından desteklenen kampanya İtalyan Çevre Koruma Örgütü Legambiente öncülüğünde tüm Akdeniz ülkelerindeki çevre sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle yürütülüyor.
Çalışma İtalya’dan Cezayir’e, Hırvatistan’dan Mısır’a, Fransa’dan Ürdün’e, Yunanistan’dan İsrail’e, Lübnan’dan Malta’ya, Fas’tan Arnavutluk’a, Filistin’den Portekiz’e, Sırbistan’dan Karadağ’a, Suriye’den Slovenya’ya, İspanya’dan Tunus’a, Kıbrıs’tan Türkiye’ye 1500 noktada gerçekleştirildi.