Köstence19 Ekim 2018

ULUSLARARASI BASIN BÜLTENİ

Yeni bir Avrupa Projesi Başlangıç (Kick-Off) Toplantısı duyurusu: Karadeniz’in Korunması için İşbirliği Projesi ANEMONE: Karadeniz Ekosisteminin İnsan Baskısına Karşı Hassasiyetinin Değerlendirilmesi.

Avrupa Birliği Başkanlığı, Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürlüğü’nün ulusal otorite görevini yürüttüğü ENI Karadeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği Programının birinci teklif çağrısı kapsamında yürütülmekte olan 83530 sayılı ANEMONE isimli proje’ nin Kick-Off Toplantısı için ortaklar, Köstence, Romanya’ da toplanıyor.

ANEMONE Projesi, ortakların işbirliği içerisinde, Karadeniz’in Ortak İzleme programıyla ilgili uygun bir strateji sunması amaçlanmaktadır. Karadeniz’in statüsünü en doğru şekilde değerlendirmek ve ileride daha iyi aksiyonlar alabilmek adına, en uygun ortak karar kriterlerini kullanacaklardır.

Proje, Karadeniz Havzasında (bilim adamları ve paydaşların iletişim ağı oluşumu, forumların yapılması ve kalıcı ortaklığın kurulması), gelişmiş bilgi ve becerileri sayesinde daha iyi araştırmalarla ve yenilikçilik anlayışıyla uygun yöntembilimi kurup, sınır ötesi temaslar kurulmasını amaçlamaktadır. Araştırmanın aynı zamanda pilot projeler, paylaşılan araçlar, çevrimiçi açık erişim kaynakları sayesinde somut ve görünür hale getirilmesi hedeflenmektedir.

Proje, Ulusal Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü ‘’Grigore Antipa’’- NIMRD, Romanya ev sahipliğinde ve projenin ortakları olan Romanya (Mare Nostrum Sivil Toplum Örgütü), Bulgaristan (Okyanus Bilimler Enstitüsü – IO, Bulgaristan Bilimler Akademisi – BAS), Türkiye (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu – TUBITAK , Marmara Araştırma Merkezi – MAM ve Türk Deniz Araştırmaları Vakfı – TÜDAV) ve Ukrayna (Ukrayna Ekolojik Deniz Biyolojisi Merkezi – UkrSCES) ile koordine edilmektedir.

ANEMONE projesi, Karadeniz Havzası Ortak Koordinasyon Programı 2014-2020 aracılığıyla finanse edilmektedir, bu programın önceliği: 2. Karadeniz Havzası’nda çevresel korumanın koordinasyonu ve deniz çöplerinin azaltılması olup, programın özel hedefi ise: 2.1. Ortak çevresel izlemeyi iyileştirmek ve 26.07.2018 – 25.11.2020 tarihleri arasında uygulanacak olmasıdır.

BASIN KONFERANSI 23 Ekim Salı günü saat 11:00’de, IBIS HOTEL, Köstence, Amfitiyatro Salonu’nda yapılacağı duyrulur.

Kontak Bilgisi:

Proje Koordinatörü: Dr. Laura Boicenco, NIMRD “Grigore Antipa“, e-mail: lboicenco(@)alpha.rmri.ro

Dr. Magda Nenciu, tel. 0766.734.030, e-mail: , magdalena.nenciu(@)gmail.com

Dr. Mariana Golumbeanu, e-mail: golumbeanum(@)gmail.com

Türkiye Partneri Kontak Bilgisi:

Türk Deniz Araştırmaları Vakfı, e-mail: ">tudav (@) tudav.org