12.07.2018

Araştırmacılar, STK’lar ve Balıkçılar Akdeniz’de hedef dışı avcılığı azaltmak için el ele verdi

Türk Deniz Araştırmaları Vakfı tarafından 9 Temmuz 2018 tarihinde İstanbul, Taksim’de bir başlangıç çalıştayı düzenlendi. Akdeniz’de hedef dışı avcılığın boyutlarını anlamak ve azaltma çalışmalarını test edebilmek için DEKAMER, Doğa Derneği, WWF Türkiye ve TÜDAV işbirliğinde çalışmalar yürütülecek.

Hedef dışı avcılık;  hedef olmayan türlerin tesadüfen yakalandığı bir balıkçılık sorunudur. Her yıl yunuslar, deniz kaplumbağaları, kuşlar, köpekbalıkları ve vatozlar gibi binlerce hassas tür balıkçı ağlarına takılmakta ve çoğunlukla bu durum ölümleri ile sonuçlanmaktadır. Hedef dışı avcılık bu türlerin hayatta kalabilmeleri açısından en ciddi problemlerden biridir.

Akdeniz’de hedef dışı avcılığın boyutlarını anlamak ve azaltma çalışmalarını test edebilmek için üç proje alanları olarak Fas, Tunus ve Türkiye belirlenmiştir. MAVA Vakfı, “Akdeniz’de çeşitli hassas türlerin hedef dışı avlanmalarının anlaşılması ve azaltma denemesi – ortak çalışmaya dayalı yaklaşım “ adlı projeyi, FAO GFCM liderliğinde, Birdlife International, ACCOBAMS, UNEP-MAP, IUCN ve MEDASSET ortaklığında desteklemeye karar vermiştir. Projenin Türkiye ayağı TÜDAV, DEKAMER, Doğa Derneği ve WWF Türkiye tarafından yürütülecektir.

Proje ortaklarından biri olan ACCOBAMS, Akdeniz ve Karadeniz’deki deniz memelilerinin (balinalar ve yunuslar) korunmasına ilişkin bölgesel antlaşmanın adıdır. TÜDAV (Türk Deniz Araştırmaları Vakfı), 10 yılı aşkın süredir ACCOBAMS’ın ortağı olup, bu kapsamda 9 Temmuz 2018 tarihinde Taksim, Istanbul’da bir başlangıç çalıştayı düzenledi. Çalıştaya projenin hedefine nasıl ulaşılacağını tartışmak üzere üniversiteler, STK’lar, Sahil Güvenlik ve uluslararası kurumlardan 36 uzman katıldı.

Hedef dışı av verilerinin toplanması ve balıkçılar ile yapılacak görüşmeler, Ege ve Akdeniz’den seçilen limanlardaki balıkçı teknelerine görevlendirilecek gözlemciler tarafından yapılacak. Projede, balıkçılar ile birlikte düzenlenecek olan çalıştaylar ile, eğitim çalışmaları ve balıkçılık aktiviteleri sırasında uygulanacak olan olası azaltmalar test edilecek.

Hedef dışı avın azaltılması, sürdürülebilir balıkçılık için önemlidir. Kaplumbağalar ve yunuslar gibi hassas megafauna olmadan deniz ekosistemimiz sağlıklı bir şekilde işleyemez. Bu hedefe ulaşmak için balıkçılar ile işbirliği yapabilmeyi umuyoruz. Proje, denizlerimizdeki değerli deniz yaşamını korumak için deneyimlerimizi paylaşmak adına 2020 yılına kadar devam edecektir.