5 Haziran 2022

BASIN BÜLTENİ

 Antalya Kıyılarında Petrol Kirliliği

Son günlerde Antalya kıyılarından petrol kirliliği ile ilgili vatandaşlardan sıkça ihbarlar gelmektedir. Sosyal medya sitelerinde vatandaşlar Konyaaltı ve Lara sahillerinin mavi bayraklı plajlarında denize girdikten sonra vücutlarında zift ve yağ lekelerinin fotoğraflarını paylaşıyor. Turizm sezonunun yeni başladığı bu günlerde, özellikle de “5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde yetkililerden bu petrol kirliliğinin nedeni, bununla ilgili eylem planlarını açıklamalarını ve çözüm önerilerini bekliyoruz.

Vakfımız petrol kirliliği konusunda birçok çalışma yapmış, bu konuda evrensel standartlarda bilgi içeren kitaplar yayınlamıştır. Bu kapsamda Akdeniz’de petrol kirliliği kazaları ile ilgili; tedbir almak, hazırlık yapmak, temizlemek, uzman yetiştirmek ve bilimsel izleme gibi aşamaları tavsiye etmektedir.

Bütün denizlerdeki petrol sızıntıları, gemilerden sızan petrol kalıntıları, gemilerin kaza sonrası denize dökülen petrol deniz ekosistemi için zararlı etki yapmaktadır. Deniz canlılarının yumurta ve larvalarının petrol kirliliğine daha fazla duyarlı olduğu bilinmektedir. Birçok balık, kabuklu ve eklembacaklı ilk evrelerini yüzeyde yüzerek geçirir ve bu durumda petrolden fazlasıyla etkilenirler. Petrol kirliliği eğer geniş bir alana yayılmışsa, yumurtlama dönemine denk gelmişse ve belli türlerin özel olarak yumurtlama alanları olarak seçtikleri yerlere yayılmışsa su ürünleri stokları risk altındadır (Ipıeca/IMO, 1997). Diğer yandan, petrol kirliliğinde su ürünlerindeki lezzet değişimi ve petrol kokusu üreticileri zor durumda bırakır.

Akdeniz, koruma altında bir hassas deniz olarak adlandırılmasına rağmen, uluslararası sözleşmelerle nasıl korunacağı ve kirliliklere nasıl müdahale edileceği tanımlanmış olmasına rağmen, sorumlu ve ilgili kurumların konu hakkında bilimsel verilere dayanan açıklama yapması hem kamuoyu hem de sivil toplum kuruluşlarının beklentileridir.

Turizm sezonunun başında Antalya kıyılarımızda görünen petrol atıkları Akdeniz havzasında görece turizm üstünlüğü olan ülkemiz için bir tehdittir. Temizlemesi aylar, yıllar süren petrol kirliliğinin önlenebilmesi için sıkı önlem ve kurallar uygulamaya sokulmalı, denetimler sıklaştırılmalı ve uzman bir kuruluşa bilimsel bir izleme çalışması başlatılmalıdır.

Bu konuda ilgili kurumların bir an önce gerekli adımları atması, kirliliğin nedeni ve çözümüne yönelik olarak kamuoyunu aydınlatması beklenmektedir.

Fotoğraflar: Antalya Hakkında sosyal medya sitesinden alınmıştır