25.2.2020

BASIN BÜLTENİ

 

SAKARYA’DAKİ YUNUS ÖLÜMLERİ HAKKINDA AÇIKLAMA

 

23 Şubat Pazar günü Sakarya Kocaali kumsalında ölü olarak karaya vuran üç adet tırtak türü yunus hakkında ihbar aldık. Fotoğraf ve videolardan anlaşıldığı üzere 3 yetişkin tırtağın balıkçılık etkileşimi nedeni ile öldüğü açıktır. Bir bireyde görülen kırık çene ve yüzgeç kesikleri (ağa dolanan ölü yunusun ağdan çıkartılması için yapıldığı için) balıkçılık etkileşimi vakalarının karakteristik izleridir. Tırtak türü yunuslar genellikle açık denizde yaşadıkların kıyısal balıkçılıkla etkileşime girmezler, en fazla gırgır gibi çevirme ağları ile yapılan avcılıkta ölümleri gözlenir. Gırgır tipi avcılık aktif bir avcılık olduğundan yunusları ağdan çıkarmanın veya avcılığı sonlandırmanın (ağı mola etmemek) vicdani sorumluluğu balıkçılara düşmektedir.

Bir bireyin üzerindeki izler ise ateşli silah yaraları olacağı gibi kesici ve delici bir aletle de yapılmış olabilir. Ne yazık ki detaylı nekropsi yapma şansımız olmadığı için yunusun öldükten sonra mı önce mi bu şiddete maruz kaldığı hakkında kesin karar vermek mümkün değildir.

Vakfımız nekropsi yapmadığı yani bizzat uzmanlarının inceleme şansı bulamadığı vakalar üzerine açıklama yapmamaktadır. Ancak kamuoyunda ve basında yaşanan tartışmalar nedeni ile bu açıklamayı yapmaya kendimizi zorunlu hissettik. Bu tip vakalarda yapılması gereken mutlaka ölüm sebebinin anlaşılması için uzmanlara haber verilmesi ve bilimsel çalışmalar için örnekleme yapılmasıdır. Ancak bu vakada öğrendiğimiz kadarı ile yunuslar gömüldüğü için karkaslara ulaşma şansımız olmamıştır. TÜDAV olarak balıkçılardan yunuslarla etkileşimleri azalmak için maksimum çaba göstermelerini, yetkililerden ise faillerin bulunmasını talep ediyoruz.