Basın Bültenleri

Basın Bülteni – Emiliania huxleyi Aşırı Çoğalması

MEVSİMSEL FİTOPLANKTON AŞIRI ARTIŞI KARADENİZ, MARMARA VE EGE DENİZİ’NİN BERAKLIĞINI ETKİLİYOR

Emiliania huxleyi adlı Kokolitofor bir fitoplankton türünün aşırı artışı bu sene uzun sürdü ve Karadeniz dışında Marmara ve Ege Denizi gibi komşu denizlerde bundan etkilendi. Bu planktonun aşırı artışı her yıl görülen doğal bir mevsimsel olayken bu sene uzun her zaman kinden uzun sürdü.

Basın bülteni için lütfen tıklayınız.

NASA Worldview sayfasından alınan günlük uydu görüntüleri aşağıda verilmiştir.


Basın Bülteni-İlk Türk Derin Deniz Çalıştayı

İLK TÜRK DERİN DENİZ ÇALIŞTAYI
19 Haziran 2017, Gökçeada, Türkiye

Birinci Ulusal Derin Deniz Çalıştayı, İstanbul Üniversitesi, Su Ürünleri Fakültesi, Deniz Biyolojisi Anabilim Dalı, tarafından Kuzey Ege Denizi’nde bulunan Gökçeada’da, gerçekleştirildi. Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) sponsorluğunda yapılan çalıştaya, 11 kurumdan yaklaşık 30 araştırmacı katılarak derin deniz çalışmaları için önemli katkılar sağladı.

Basın bülteni için lütfen tıklayınız.

Basın Bülteni – Yasadışı, Kayıtdışı ve Kuraldışı Balıkçılık Küresel Bir Sorundur

İngilizce ’de kısaca IUU (Illegal, Unreported and Unregulated Fishing) olarak bilinen bu balıkçılık ülkemizin hem kendi egemenlik altındaki sularında hem de Karadeniz’deki diğer ülkelerin münhasır ekonomik bölgelerinde zaman zaman yapılmaktadır. Bazı Türk balıkçıların yaptıkları bu avcılıkta ölümler, yaralanmalar tekne tutulmaları ve batırılmaları, ceza ödemeler ve hapis cezaları görülmektedir. Bunların yanında (YKK) balıkçılıkta hedef dışı türlerin avcılığı, hayalet avcılık ve denizlerin dip (benthos) bölgesinin tahribatı sıkça görülen zararlı etkilerdir. YKK balıkçılığı bütün dünya denizleri ve okyanusları için tehdittir. Öyle ki yapılan hesaplamalar dünya çapında 11 ile 26 milyon ton balığın bu yolla avlandığı ve 9 ile 24 milyar dolarlık bir ekonomik kayba sebebiyet verildiği belirtilmektedir (Agnew ve diğ., 2009).

Bu nedenle YKK balıkçılığına karşı büyük bir mücadele verilmektedir. Çünkü denizden hakkıyla ekmeğine çıkaran balıkçılar yanında bu tür yasadışı ve kaçak balık avlayanlar adaletsizliğe ve haksız rekabete neden olmaktadırlar. Bunlar tuttukları balıkları kaçak yollarla getirip sattıkları için devletin vergi ve gelir kaybına da neden olmaktadır. Bu nedenle, kaçak ve yasadışı balık avcılığı konusunda sıfır tolerans gerekir. Yasaları uygulayıcıların da bunun bilincinde olarak tedbir almaları, denetleme ve kâtip görevlerini kusursuz yerine getirmeleri gerekir.

Karadeniz’de özellikle Ukrayna, Romanya ve Gürcistan’da yasadışı yollarla balık avlayanların ülkemizin itibarını zedeledikleri de başka bir gerçektir.

YKK balık avcılığı sadece başka ülkelerin karasularında, Münhasır Ekonomik Bölge sınırları içinde yapılan avcılık değildir. Bunlar gece gündüz yer, zaman ve tür yasaklarına uymayan, kaçak trol avlayan, 1380 sayılı yasaya her türlü muhalefet eden deniz haydutlardır. Bu haydutların yakalanmasıysa bizlere vatandaşlık görevlerimizi yapmamıza bağlıdır. Yasadışı su ürünleri avlayanları yetkililere bildirmek gerekir. İster yatçı, ister marinacı, ister dalgıç, ister kabzımal, ister yelkenci, ister memur, ister emekli, ister işsiz olalım; denizleri korumak geleceğimizi korumaktır.

O halde, yasadışı balık avlayanları Sahil Güvelik Birimlerine bildirmek, Su Ürünleri İl ve İlçe Müdürlükleri’ne şikayet etmek, belediyelere bildirmek için el ele verelim.

YKK balıkçılığa dur diyelim, sürdürülebilir balıkçılığı destekleyelim.

Yunanistan’da Akdeniz Foku’nun Kasti Öldürmesi Hakkında

Yunanistan Samos Adası’ndaki Akdeniz Fokunun, Monachus monachus (Hermann, 1779) Kasti Öldürülmesine İlişkin Bildiri

24 Mayıs’ta ‘www.samostimes.gr’ tarafından verilen habere göre, 21 Mayıs 2017’de Yunanistan’ın Samos Adası’nın güneydoğusunda bir erişkin dişi Akdeniz foku ölü bulundu. Archipelagos Institute of Marine Conservation araştırmacıları tarafından yapılan inceleme sonucunda fokun kasıtlı olarak öldürüldüğü tespit edilmiştir.

Akdeniz fokları sedenter hayvanlar oldukları için yaşadıkları bölgede yerel halk tarafından tanınabilmektedir. Samos Adası sakinleri de bölgelerinde yaşayan Akdeniz fokuna “Argiro” (Gümüş) adını vermişler. Araştırmacılar maalesef ölü Akdeniz fokunun “Argiro” olabileceğini ve fakat her halükarda ölen ünlü veya tanınmayan bir birey olsa da cinayetin eşit derecede alçakça olduğunu bildirdiler.

Kasıtlı öldürme Akdeniz fokunun neslinin tükenmesine yol açan temel nedenlerden biridir. 1986-1996 yılları arasında Akdeniz foku ölümlerinin yarısının kasıtlı öldürme nedeniyle gerçekleştiği bildirilmiştir. 2013 yılında da yerel halk tarafından “Duman” olarak isimlendirilen bir Akdeniz foku Antalya’da vurularak öldürülmüştür. Saldırgan halen yakalanmamıştır. Türkiye ve Yunanistan kıyıları Akdeniz’deki en büyük Akdeniz foku popülasyonuna ev sahipliği yaptığı için sahip, türün neslinin korunmasında sorumlulukları büyüktür ve ülkeler arası işbirlikleri kaçınılmazdır. Bir kez daha, silahların balıkçı teknelerinde yeri olmadığını ve tüm silahların, tabancaların ve av tüfeklerinin derhal yasaklanması gerektiğini savunuyoruz! Bu vakalar, devlet makamlarının, üniversitelerin ve STK’ların ortak çabalarla daha güçlü koruma planları yapmaları gerektiğini göstermektedir. Koruma planları, kasıtlı öldürmelere karşı önlemler, karaya vuran ve yaralanan bireyler için eylem planları ve yerel halk için bilinçlendirme programları içermeli ve Türk ve Yunan kıyılarında beraber uygulanmalıdır.

Akdeniz foku, Monachus monachus (Hermann, 1779) hakkında
Akdeniz foku, Monachus monachus (Hermann, 1779), Avrupa’nın en fazla tehdit altındaki deniz memelisidir ve Barselona Sözleşmesi (Dördüncü protokol), Bern Sözleşmesi (Ek II), Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi (Uygun Türler), Bonn Sözleşmesi (Ek I ve II) ve CITES (Ek I) ile koruma altındandır.

M. monachus, ayrıca IUCN Kırmızı Listesinde (IUCN 2016) nesli tükenmekte olan tür olarak belirtilmiştir. Türkiye ve Yunanistan kıyılarında 350-400 bireyin yaşadığı tahmin edilmektedir. Erişkin Akdeniz foklarının en yaygın ölüm nedeni balıkçılık etkileşimidir. Balıkçılar ve balık yetiştiricileri Akdeniz foklarını kafeslerden ve balıkçı ağlarından uzak tutmak için pestisit enjekte edilen balık yedirme, ışıkla veya gürültü ile korkutma, tüfekle uyarı ateşi açma veya doğrudan vurma ve fiziksel şiddet gibi yollara başvurabilmektedir.

Lütfen gözlemlerinizi bildirin…
Balıkçılar ile Akdeniz fokları arasındaki olumsuz etkileşimlerin hafifletilmesi ve habitatlarının korunması Akdeniz fokları için öncelikli korunma önlemleri arasında yer almaktadır. Ayrıca, bilimsel araştırmalar ve izleme programları ile birlikte yürütülen bilinçlendirme kampanyaları fokların popülasyonunun korunması için hayati önem taşımaktadır.

Eğer bir Akdeniz Foku bireyi görürseniz, lütfen tudav@tudav.org adresine bir mesaj gönderin (tercihen fotoğraf ile birlikte) veya TUDAV’ı arayın ve Akdeniz’in simgesi olan bu canlıların korunmasına yardımcı olun.
Tel: 0216 4240772

Basın Bülteni – Akdeniz için Denizanası Uyarısı!

AKDENİZ İÇİN DENİZANASI UYARISI!

Göçmen denizanası Rhopilema nomadica 1970’lerin sonunda Süveyş Kanalı’ndan Akdeniz’e girmiş ve Akdeniz’in orta ve batı bölgelerinde hızla yayılmıştır. Bu tür İsrail, Mısır, Türkiye, Lübnan, Kıbrıs, Yunanistan, Malta, Tunus ve İtalya’dan bildirilmiştir. Doğu Akdeniz kıyılarında istisnai şekilde bu yıl Şubat ayında denizanası artışı görülmüştür. İlk olarak Lübnan kıyılarında aşırı artışı gözlenen göçmen denizanası Rhopilema nomadica bir hafta sonra, Türkiye kıyılarında görülmüştür. Önce Türkiye’nin doğu kıyılarında yani İskenderun ve Mersin Körfezleri’nde, sonrasında Antalya Körfezi’nde tespit edilmiş, balıkçı ve denizcilerden birçok ihbar kaydedilmiştir. Mart ayı içerisinde değişen sıklıklarla yapılan gözlemler Nisan ayında da devam etmiştir. Antalya deniz ve sahillerinden sıkça denizanası ihbarları gelmektedir. Rhopilema nomadica 2009, 2010 yıllarında Antalya kıyılarında aşırı çoğalmış, olumsuz etkiler yaratmıştır. Daha önceki yıllarda Akdeniz’de denizanası bolluklarında bu ölçekteki artışlar ilkbahar sonu ve yaz aylarında yaşanmaktaydı. Artan deniz suyu sıcaklıklarıyla kış sonunda başlayan denizanası artışının ilerleyen günlerde daha da artması olasıdır.

Lütfen dikkatli olalım… Temastan Kaçının
Yakıcı kapsüllerinin olması nedeniyle bu türle temas edildiğinde yangı, kaşıntı, deride kızarıklık ve su toplama gibi klinik etkiler görülebilmektedir.

“Yüzücülerin, dalgıçların ve amatör ve profesyonel balıkçıların dikkatli olmaları ve denizanasıyla temastan kaçınmaları gerekir. Ayrıca alerjik bünyelerde daha ciddi klinik vakalar görülebilir. Özellikle küçük çocukların kıyılara vurmuş denizanalarına elle temas etmemeleri, temas etmişlerse, ellerini vücutlarına ve gözlerine sürmemeleri gerekir. Denizanalarında bulunan yakıcı kapsül hücreleri, deriyle teması sonucunda patlar ve yanma ve kaşıntı başlatır. Kaşıntı daha sonra yerini acıya ve kızarıklığa bırakır. Tatlı su kapsüllerin daha hızlı patlayıp deriye nüfus etmesine neden olur, bu nedenle sadece tuzlu su, amonyak veya sirke ile temas eden bölgenin yıkanması tavsiye edilir. Ciddi yaralanmalarda doktora başvurmak gerekir.”

Lütfen gözlemlerinizi bildirin…
Süveyş Kanalı’ndan Akdeniz’e giren Rhopilema nomadica Doğu Akdeniz sahillerinde balıkçılık, turizm ve insan sağlığı açısından tehdit oluşturmaktadır. Denizanalarının olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla izleme programlarının oluşturulması çok önemlidir.

Deniz ve sahillerimizde denizanası görenlerin Vakfımıza ihbarda bulunmasını rica ederiz…
Eposta:  ; Tel: 0216 4240772

Rhopilema nomadica hakkında

Dış görünüşü ile bir çana benzeyen bu türün vücudunun kenarlarında uzantılar bulunmaz. Yakıcı kapsüller ağız kolları üzerinde ve şemsiyenin çevresinde bulunur. 90 cm çapına ve 10 kg ağırlığa ulaşan şemsiyesi uçuk mavi renklidir. Akdeniz’e Süveyş Kanalı yoluyla Kızıldeniz’den gelen bu tür, planktonla beslenir. Hem eşeyli hem de eşeysiz olarak çoğalabildiği için oldukça yüksek üreme potansiyeline sahiptir. Böylece kısa sürede ve özellikle haziran-eylüle kadar olan yaz aylarında daha fazla görülür ve yüzücüler, balıkçılar ve dalgıçlar için potansiyel tehlike oluşturur.

http://www.yayakarsa.org/index.php/en/bu-canl-lara-dikkat/deniz-anas-tuerleri/39-rhopilema-nomadica
Fotoğraflar: Dr. Elif ÖZGÜR ÖZBEK

Basın Bülteni – Köpekbalığı ve Vatozlar Korunmalı!

pdf hali

Nesli tehlike altındaki köpekbalığı ve vatozlar korunmalı:
Ulusal Kıkırdaklı Balıklar Koruma Eylem Planı yayınlandı!

Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV), nesli tehlike altındaki köpekbalığı ve vatozlar için Ulusal Kıkırdaklı Balıklar Koruma Eylem Planı’nı kamuoyu ile paylaştı. Önerilen eylem planı son günlerde kamuoyunda avlanmaları infial yaratan nesli tehlike altındaki Manta türü vatozların korunmasını da öneriyor.

11 Mart 2017 tarihinde AA kaynaklı habere göre Akdeniz açıklarında 30 Manta bireyi avlanmış ve İzmir’de karaya çıkarılarak bir şirket aracılığıyla balıkların Yunanistan’a satılacağı açıklanmıştır. 14 Mart 2017’de ise İHA kaynaklı habere göre 14 birey İstanbul’da bir balıkçıya sergi amaçlı satılmıştır.

Türkiye’nin de taraf olduğu antlaşmalarla koruma altında olan bu türün avcılığına, satışına ve sergilenmesine ilişkin yasak T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yayınladığı 4/1 Numaralı Ticari ve 4/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğlerde (No: 2016/35, 36) yer almadığı için ne yazık ki balıkçılarda türün korunmasına ilişkin yaptırım hakkında bir farkındalık oluşturulamamıştır.

Ton balıkları gibi ticari değeri yüksek balıkların avcılığını hedefleyen bir gırgır teknesi tarafından hedef dışı avlanan Manta bireyleri düşük ticari değerlerine rağmen balıkçı tarafından değerlendirilmek istenmiş ve satışları için karaya çıkarılmıştır. Mantaların avlandıktan sonra geri bırakılmaları sonrasındaki yaşam oranları ile ilgili az sayıda çalışma olmasına rağmen, mevcut çalışmalar türün ellenmesinin, sudan dışarı çıkarılmasının ve gemiye alınmasının yaşam oranlarını çok düşürdüğünü, bu nedenle en iyi uygulamanın gırgır ağında görüldüğü anda ağdan serbest bırakılmaları olduğunu işaret etmektedir.

Kamuoyunun, ulusal ve uluslararası sivil toplum örgütlerinin ve ilgili akademisyenlerin tepkisine neden olan manta bireylerinin avcılığı, satışı ve sergisi ile ilgili olarak Türk Deniz Araştırmaları Vakfı ilk günden beri olayı takip etmiş ve tüm ilgili kurumların bilgilendirilmesi, harekete geçmesi ve işbirliği için yoğun çaba sarf etmiştir. Ancak ilgisizlik nedeniyle hiç bir sonuç alınamamış ilgili kurumlar da duyarsız kalmışlardır.

Bu üzücü olaydan bir gün önce ise 10 Mart’ta vakfımız Ulusal Kıkırdaklı Balıklar Koruma Eylem Planı’nı oluşturmak üzere 5 üniversite, 4 STK temsilcisi, ilgili bakanlıktan 1 uzman, 1 balıkçı kooperatifi başkanı, 1 belediye temsilci ile tüm gün süren bir çalıştay düzenlemiştir. Kamuoyuna ve ilgili devlet kurumlarına sunulan Ulusal Eylem Planı Taslağı’nda mevcut Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ’de avlanması yasak olan 5 türe, 12 tür daha köpekbalığı ve vatoz türünün eklenmesi önerilmektedir. Eylem planına bu linkten ulaşılabilir.

Mantaların korunması konusundaki bu duyarsızlığa karşın kamuoyunun tepkisinin kıkırdaklı balıkların korunması ile ilgili bir farkındalık yarattığı ortadadır. TÜDAV geçen yıl Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğlere girmesi için nesli tehlike altındaki kıkırdaklı balıkların eklenmesini önermiş ancak bir tür hariç hepsi reddedilmişti. Vakfımız ilgili kurumların harekete geçmesi ve ulusal düzeyde yasal boşlukların giderilmesi için atılacak adımlara devam edecek ve takipçisi olacaktır. Durumun uluslararası boyutunun takibi için de TÜDAV, IUCN’in mantalar için yeni yayınlayacağı küresel koruma stratejisinin uygulanmasına destek olacaktır. 20.03.2017

İlgili Kişi
Dr. Arda M. Tonay
05359402222
atonay(at)istanbul.edu.tr

Mantalar hakkında
Kulaklıfolya, Şeytan balığı ve Manta gibi isimler verilen Mobula cinsine ait türler okyanus göçer (okyanodrom) yüzücü (pelajik) kıkırdaklı balıklardır. Kıta sahanlığı üstünde bulunurlar. Canlı doğururlar (ovovivipar) ve bir batında 1-2 yavru veririler. IUCN kriterlerine göre soyu tehlike altında olan türler olup, çeşitli uluslararası, bölgesel ve ulusal antlaşma, sözleşme ve kanunlarla avcılıkları, karaya çıkarılmaları, satışı ve sergilenmeleri yasaklanmıştır.

Türlerin uluslararası boyutta korunmasına ilişkin olarak CMS Ek I & II (2014), Avrupa Birliği (2015), IATTC (2015) ve CITES (2016) hükümleri vardır; ayrıca, Mobula mobular türü GFCM (2015), Barselona Konvansiyonu SPA/BD Protokolü Ek II (2001) ve Bern Konvansiyonu Ek II (2001)’de yer almaktadır. Türkiye CITES ve GFCM, Barselona Konvansiyonu ve Bern Konvansiyonu’na taraf ülkedir.

TÜDAV hakkında
Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV), 20 yıldır Türkiye denizlerinde bilimsel çalışmaları yürütmekte olup Türkiye’nin deniz yaşamını ve biyolojik çeşitliliğini koruma çalışmaları öncelikleri arasındadır. Aynı zamanda karaya vuran ölü ve yaralı deniz memelileri üzerine uzun soluklu çalışmalar yürüten TÜDAV, ACCOBAMS, UNEP, MedPAN ve CIESM gibi uluslararası kuruluşlar ile ortak projelere imza atan, dünya çapında da çalışmaları takip edilen bir kurumdur.

Palamutlar Nerede? Projesi Basın Bülteni

“Palamutlar Nerede?” projesi ile palamutların göç yollarının güncellenip, palamut türünün devamlılığının koruma altına alınması hedefleniyor.

METRO VE TÜDAV’DAN

YILIN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK PROJESİ

Balık türlerinin yok olmasına karşı yürüttüğü çalışmalar ve kampanyalarla ses getiren Metro Toptancı Market ve Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) güçlerini birleştirdi. “Palamutlar Nerede?” projesine hayat veren Metro ve TÜDAV, değişik nedenlere bağlı olarak stokları yıpranan palamut balığının sürdürülebilir avcılığını hedefliyor. Proje kapsamında markalanan ilk palamutlar Beykoz’daki tarihi Dalyan’dan denize bırakıldı.

5 Haziran 2012, İstanbul – Metro Toptancı Market ve Türk Deniz Araştırmaları Vakfı “Palamutlar Nerede?” isimli önemli bir sürdürülebilir balıkçılık projesine imza atıyor. Proje vasıtasıyla Akdeniz ve Karadeniz ülkeleri arasında göç eden ve stokları bilinmeyen palamut balığının korunması için uluslararası bir koruma anlayışı geliştirilmesi amaçlanıyor. Yeni bilgilere ulaşmak, sürdürülebilir avcılığa bilimsel katkıda bulunmak ve sadece avlayan değil, tüketenlere de bilgi aktarımında bulunmak hedefleniyor.

Özerkan: “Palamutlar Nerede Projesiyle Verdiğimiz Sözü Tutuyoruz”

5 Haziran 2012 Dünya Çevre Günü’nde markalanan ilk palamutlar tarihi Beykoz Dalyanı’nda, Eski Devlet Bakanı Sn Kürşad Tüzmen, Balıkçı Kooperatifleri Başkanları ve akademisyenlerin yanı sıra Metro Toptancı Market Genel Müdürü Kubilay Özerkan ve TÜDAV Başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk’ün katıldığı etkinlikle denize bırakıldı. Etkinlikte konuşan Özerkan projenin önemini “Metro olarak hatırlayacağınız gibi lüfer ile ilgili olarak Kızına Bak Anasını Al sloganıyla bir proje başlatmıştık. Bu projeyle çinekop ve sarıkanatı hiçbir yasal zorunluluğumuz olmadığı halde, ciro kaybını göze alarak satmama kararı almıştık. Bu adımımızla büyük kitlelerden büyük destek aldık. Yine o dönemde balıkla ilgili projelerimizin devam edeceğine dair söz vermiştik. “Palamutlar Nerede” projesiyle bu sözümüzde duruyoruz. TÜDAV ile birlikte 3 yıl sürecek bu büyük projeye imza atıyoruz. İnanıyoruz ki sürdürülebilir balıkçılığa gönül vermiş herkes yine yanımızda olacaktır.” sözleriyle vurguladı.

Öztürk:”55 Yıl Sonra Bu Çalışmayı Yapmak Hem Üzücü Hem de Sevindirici”

TÜDAV Başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk ise “İskenderun, Çanakkale, Gökçeada, Samsun’da yapılacak palamut markalaması ile bu balığın göç yollarını daha iyi anlamış olacağız. Ayrıca 1954’te yapılan ilk markalamanın bu kadar önemli bir balık için 55 sene sonra yeniden yapılması hem üzüntü hem de sevinç kaynağımız.” dedi.

3 Yıl İçinde 4.500 Palamut Markalanıp Denize Bırakılacak

3 yıl sürecek olan proje kapsamında her yıl 1.500 adet olmak üzere, toplam 4.500 palamut markalanıp denize bırakılacak. Boyu ölçülen balıkların üzerindeki markada, TÜDAV’ın irtibat bilgileri ve marka numarası yer alıyor. Bu balıkları bulan kişi, kurum ve balıkçılar TÜDAV ile irtibata geçmeleri durumunda sembolik hediyelerle ödüllendirilecek.

Markalanan balıkların bulunması için bilgilendirici afiş ve broşürler hazırlanıp balıkçı birlik, kooperatif ve derneklerine dağıtılacak. Proje ile ilgili gelişmeleri öğrenmek, gelen bilgiler ışığında palamutların göç yollarını takip etmek isteyenler için ise projenin internet sitesi olan www.palamutlarnerede.org  ziyaret edilebilecek.

Palamut Balığının İklim Değişimine Bağlı Stok Değişimi Tahmin Edilecek

Proje ile Akdeniz ve Karadeniz’deki palamut balıklarının göç yolları güncellenecek, balığın ne zaman, hangi ülkenin sularını dolaştığı ortaya çıkarılacak, kirlenme, iklim değişikliği ve aşırı avcılık sonucu stoklarındaki değişim tahmin edilmeye çalışılacak.

Araştırma sonuçlarını kapsayan ve palamut balığını anlatan bir kitabın çıkarılması da planlanıyor. Balığın korunması ve sürdürülebilir avcılığı ile ilgili, ulusal ve uluslararası birimlere av yasakları ve koruma tedbirlerinin bilimsel verilere göre konulması için tavsiyelerde bulunulacak.