Denizlerimiz Hala Korumayı Gerektirecek Kadar Zenginliğe Sahip

Elimizde kalanları korumanın zamanı çoktan geldi. Artık eski hataları yapmamalıyız. Önce neleri kaybettik, niçin kaybettik ve nasıl koruyabiliriz sorularının cevapları için araştırmalar yapıyoruz, yapacağız, yaptıracağız. Kıyılarımız arasında el değmemiş güzellikleri barındıranlar var. Milyonlarca canlı beslenmek ve neslini devam ettirmek için kıyılarda toplanıyor. Lagünler, akarsu ağızları su canlıları için bol besin bulunduruyor. Hemen görmesek de bastığımız kumlar hayat kaynıyor. Boğazlarda balık göçleri hala devam ediyor. Akdeniz’de ender de olsa foklara rastlanıyor. Üstelik su samuru da var. Yunuslar bütün görkemleriyle engin maviliklerde bizi selamlıyor. Suyun altına baktığımızda inanılmaz güzellikte, cıvıl cıvıl bir yaşam görebiliyoruz. Deniz çayırları bir çok canlı grubunu barındırıyor. Karadeniz’den hamsi az da olsa çıkıyor. Ege’de, Akdeniz’de kaya kovuklarının ilginç bekçileri: Orfozlar, mürenler, ahtapotlar… Ama hepsi bizim kararlılığımıza bağlı: Ya denizleri araştırıp korumaya karar vereceğiz; ya da bu zenginlikler azalmaya devam edecek.

Tanıtım Broşürümüz 15. Yıl Özet Sunumu 20. Yıl Sunumu

 

Türk Deniz Araştırmaları Vakfı’nın Hedefleri

Bilgi Bankası
Denizlerimizle ilgili yapılan çalışmalar dağınık olduğundan, isteyen kişilerin, istediği bilgilere ulaşması da zordur. Bu nedenle bir veri tabanı oluşturulmaktadır.

Araştırma
Biyolojik çeşitlilik başta gelmek üzere Türk Deniz Araştırmaları Vakfı, çeşitli araştırma projelerini gerek kendi kaynaklarıyla, gerekse kaynak temin edecek kişi ve kurumlarla ilişkiye geçerek desteklemektedir. Bu kapsamda Türk Boğazları konusunda uzun dönemli bir proje yürütülmektedir.

Yayın
Araştırmalar bir yandan Türkçe ve yabancı dilde bilim dünyasına sunulurken; öte yandan denizlerimizi tanıtmak ve sevdirmek amacıyla kamuoyuna rehber kitaplar da hazırlanmaktadır.

Eğitim
Denizlerimizle ilgili her türlü bilginin geniş kitlelere ulaştırılmasına Türk Deniz Araştırmaları Vakfı büyük bir önem vermektedir. Belli dönemlerde seminer ve koruma önlemleri özellikle balıkçılara ve diğer toplum katmanlarına anlatılmaktadır.

Özel Koruma Alanları
Hem araştırma ve uygulamaların yapılabileceği, hem de kişilerin deniz yaşamıyla tanıştırılabileceği sualtı deniz parkı ve özel koruma alanları oluşturulması konusundaki çabalarımız devam etmektedir.

Vakfımızın kurucularından bir kısmı (1996)

Ön sıra sağdan sola: Prof. Dr. Kasım Cemal Güven, Prof. Dr. Bayram Öztürk (Kurucu), Dr. Ayaka Amaha Öztürk, Psikolog Şahika Ertan, Prof. Dr. Akın Candan Astsubay Haldun Ergünt, Prof. Dr. Neşet Kadırgan

Arka sıra sağdan sola: Prof. Dr. Hüseyin Öztürk, Prof. Dr. Şamil Aktaş, Avukat Kaptan Gündüz Aybay, Reklamcı Ender Çılgın, İşletmeci Asaf Ertan